Sydkraft Thermal Power AB

Gasturbinanläggningen G24/G25 är ett elproducerande kraftverk som omfattas av två gasturbinaggregat, G24 och G25 som båda eldas med HVO samt eldningsolja 1 vid behov.

Verksamhet

Gasturbinerna är avsedda för spetslast samt som störningsreserv vid nätstörning eller akut effektbehov i det svenska kraftnätet. Utomhus på anläggningstomten finns tre oljecisterner för förvaringen av eldningsolja 1.

Dessutom finns en cistern som mellanlagrar eldningsolja 5 och en mindre tank för HVO.

Öresundsverket är ett naturgaseldat kraftverk med produktion av el som kommer stå i beredskap för ö-drift enligt beslut från Elberedskapsmyndigheten från kvartal 1 2025. Naturgasen mellanlagras inte innan förbrukning. Möjligheten finns att använda eldningsolja 1 som reservbränsle.

Ämnen som hanteras

  • Eldningsolja 5 - miljöfarlig och mycket giftig för vattenlevande organismer. För människor är eldningsolja farligt vid förtäring eller kraftig inandning, och irriterande vid kontakt med hud.
  • Eldningsolja 1 - miljöfarlig och mycket giftig för vattenlevande organismer. Eldningsolja 1 är även klassificerat som brandfarlig vätska. För människor är eldningsolja hälsoskadligt vid förtäring eller kraftig inandning, och irriterande vid kontakt med hud.
  • HVO - brandfarligt med en flampunkt på över 61°C. Produkten är ej klassificerad som miljöfarlig. Den är lätt biologiskt nedbrytbar och bedöms inte innehålla toxiska ämnen. Produkten kan vara skadlig (kemisk lunginflammation) om den kommer ner i luftvägarna.
  • Vätgas - brandfarlig gas som är färglös och luktfri och kan bilda explosiva blandningar med luft. Gasen kan genom att tränga undan luftens syre orsaka kvävning. Gasläckage antänds mycket lätt med risk för explosion. Brinner med osynlig låga. Slutna behållare kan explodera vid upphettning.
  • Ammoniak (vattenlöst) - Ammoniaklösning är en svagt frätande basisk vätska. Sveda, irritation, hosta och andnöd. Risk för frätskador. Mycket giftigt för vattenlevande organismer. Vid brand eller upphettning kan giftiga eller frätande skador bildas.

Vad kan hända?

För Öresundsverket och G24/G25, har följande risker identifierats som skulle kunna föranleda en allvarlig kemikalieolycka: 

Oljeläckage till hamnbassäng vid lossning eller lastning från fartyg
En allvarlig kemikalieolycka med stora miljökonsekvenser kan uppstå genom ett stort utsläpp av eldningsolja. Sådana händelser kan exempelvis utgöras av omfattande oljeläckage från ledning eller annan utrustning i samband med lossning av fartyg, vilket medför oljeläckage till hamnbassäng. Detta kan medföra stora miljöskador genom spridning av olja i havet. En sådan händelse innebär ingen allvarlig risk för människors hälsa. Sannolikheten för händelsen är låg, frekvensen har bedömts till 1 gång per 1000-10 000 år. 

Oljeläckage från markförlagd ledning
En allvarlig kemikalieolycka med stora miljökonsekvenser kan uppstå genom ett stort oljeläckage från markförlagd ledning vid lossning. Detta skulle kunna inträffa pga ledningsbrott som uppstått till följd av korrosion som inte upptäckts eller läckage i fjärrvärmeledning som underminerar oljeledningen. Eldningsolja kan då spridas via fyllnadsmassor ner till grundvattnet samt till hamnbassäng. Detta kan medföra stora miljöskador genom förorening av mark och grundvatten samt spridning av olja i havet. Sannolikheten för händelsen är låg, frekvensen har bedömts till 1 gång per 1000- 10 000 år. 

Oljeläckage på grund av cisternhaveri
En allvarlig kemikalieolycka med stora miljökonsekvenser kan uppstå vid cisternhaveri där en eller flera cisterner rämnar och olja sprids utanför invallningen. Med hänsyn till cisternernas konstruktion, den fortlöpande tillsynen och det underhåll som görs bedöms detta endast kunna inträffa på grund av extrema händelser utanför bolagets kontroll, såsom jordbävning, sabotage eller störtande flygplan. Detta kan medföra stora miljöskador genom förorening av mark och grundvatten samt spridning av olja i havet. Sannolikheten för händelsen är extremt låg, frekvensen har bedömts till 1 gång per 10 000-100 000 år. 

Brand i invallning
Läckage av eldningsolja (Eo1) inom cisternområdet som bildar en pöl på marken som antänds och ger upphov till en pölbrand. Utsläppet antas uppkomma till följd av en läckande ventil, fläns, rörskarv eller liknande. Ett rörbrott eller omfattande skada på cistern är även möjliga, men osannolika, orsaker till utsläppet. Cisternområdet är inhägnat för att begränsa tillträdet och förbud mot tändkällor råder. En invallningsbrand har bedömts som mycket osannolik främst med avseende på den höga flampunkten hos inlagrade produkter. Frekvensen har uppskattats till 1 gång per 1000-10 000 år. 

Brand i cistern
Cisternbrand i en av cisternerna inom cisternparken. Att en brand initieras i en oljecistern bedöms vara mycket osannolikt, med en frekvens på 1 gång per 1000-10 000 år. Cisternområdet är inhägnat för att begränsa tillträdet och förbud mot tändkällor råder. Eo1 har en flampunkt över 60 °C, vilket innebär att oljan behöver upphettas till denna temperatur innan brännbara ångor bildas. Cisternbrand förutsätter avsiktlig handling eller naturkatastrof för att antändning ska ske. Risken för allvarlig olyckshändelse bedöms således vara begränsad.

Verksamhetsutövarens åtgärder och skyldigheter

Skulle en kemikalieolycka inträffa finns utarbetade handlingsplaner och nödlägesinstruktioner för att begränsa konsekvenserna av ett utsläpp. Dessutom finns det en övergripande krisplan för verksamheten med en krisorganisation för att hantera krissituationer.

När en allvarlig kemikalieolycka eller allvarligt tillbud inträffar ska detta rapporteras till Räddningstjänsten, Arbetsmiljöverket, Tillsynsmyndigheten, Myndigheten för samhällsskydd och beredskap och bolagets externa revisor. Rutin för detta finns i krisplanen.

Företaget har vidtagit följande åtgärder för att förebygga och begränsa följderna av allvarliga kemikalieolyckor:                           

  • Gasturbinerna G24/G25 är automatiserade och kan köras obemannade. Det finns larm på anläggningskritisk utrustning och övervakning sker från kontrollrum på distans. Vid fel på anläggningen stoppas den automatiskt.
  • Öresundsverket är bemannat 24/7 vid drift. Området är bemannat dagtid vardagar och ronderas övrig tid.
  • Vid ett eventuellt nödläge kommer personalen initiera och leda insatserna. Det finns upprättade nödlägesinstruktioner och checklistor samt en krisledningsgrupp som kallas in vid nödläge.
  • Området har ett omfattande skalskydd för att hindra obehöriga tillträde.
  • Kritiska arbetsmoment övervakas och kritisk utrustning genomgår provning/besiktning och fortlöpande tillsyn/underhåll.
  • Cisternerna står inom samma invallning. Området är asfalterat och försett med ytterligare ett tätskikt (Petroseal Plus) för att begränsa ett eventuellt läckage. Invallningen rymmer volymen av en av de mindre oljecisternerna. Samtliga cisterner är målade invändigt och nivåmätning med larm sker med radar samt flytkropp för att förhindra överfyllnad.
  • Cisternerna har tomrörssystem som räddningstjänsten kan använda för skuminföring. Verksamheten är ansluten till Släckmedelscentralen för cisternbrandsläckning.
  • Saneringsmedel finns tillgängligt vid cisternerna.

Varning

Om fara hotar och människor snabbt måste varnas hör du VMA-larmet. Larmet låter i 7 sekunder, tyst i 14 sekunder och låter i 7 sekunder. Då ska du:

  • Gå in inomhus
  • Lyssna på radion, främst Sveriges Radio P4 eller titta på SVT:s TV-kanaler
  • Stänga dörrar, fönster och ventilation

Tillsyn

Länsstyrelsen ansvarar för tillsyn enligt lag (1999:381) om åtgärder för att förebygga allvarliga kemikalieolyckor. Information om senaste tillsyn kan fås av Länsstyrelsen.

Här hittar du mer Seveso-information hos Länsstyrelsen

Kontakt

Ytterligare information kan fås av:

Sydkraft Thermal Power AB (Uniper)

Berörda anläggningar: Öresundsverket samt gasturbinanläggning G24/G25

Flintrännegatan 19B, 211 24 Malmö

Telefon: 0771-765 765

GT Nordics Mikael Nilsson – Kraftverkschef  0722-05 02 73, mikael.nilsson@swe.uniper.energy

ÖVT Ramin Moghadam – Anläggningsansvarig 0730 77 99 60, ramin.moghadam@swe.uniper.energy

Webbplats: www.uniper.energy/sv/sverige

  • företag
  • farlig verksamhet

Senast uppdaterad: 18 augusti 2025, Kl 15:26